Nasza misja to zapewnienie kompleksowej ochrony ubezpieczeniowej dla klientów prywatnych i biznesowych, niezależnie od ich indywidualnych potrzeb i wymagań. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, szerokiemu portfolio produktów oraz profesjonalnemu podejściu, jesteśmy gotowi sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów.

Jak stłuczka wpływa na cenę OC sprawcy?

  • In Europa |
  • Jak stłuczka wpływa na cenę OC sprawcy?
wypadek samochodowy

Ubezpieczenie OC (Odpowiedzialność Cywilna) jest obowiązkowe dla każdego kierowcy w naszym kraju. Jednakże nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak duży wpływ na cenę tej polisy mogą mieć wypadki lub nawet drobne kolizje, za które trzeba ponieść odpowiedzialność.

Jaki jest wpływ stłuczki na cenę polisy OC w Polsce?

Okazuje się, że już jedno niefortunne zdarzenie na drodze może znacząco podnieść koszt ubezpieczenia, nawet jeśli mowa tutaj o drobnej stłuczce. Weźmy na przykład 28-letnią kobietę z Wrocławia, która prowadzi 6-letniego Fiata 500. Początkowo za swoje OC płaciła 560 zł. Po pierwszej stłuczce, której była sprawcą, jej składka OC wzrosła do 820 zł, co oznacza wzrost o około 46%.

Gdyby zdarzyło się, że w ciągu kolejnych dwóch lat ta sama kobieta miałaby jeszcze jedną kolizję na swoim koncie, jej składka mogłaby wzrosnąć do 1388 zł – o ponad 147% w stosunku do początkowej ceny.

Dlaczego stłuczki tak wpływają na cenę ubezpieczenia OC?

Często kierowcy dziwią się, dlaczego stłuczki tak drastycznie wpływają na cenę OC. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ubezpieczyciele nie rozróżniają rodzaju szkody – niezależnie od tego, czy to drobna stłuczka parkingowa, czy poważniejszy wypadek. Ważną kwestią jest to, że każde takie zdarzenie jest rejestrowane i wpływa na historię ubezpieczeniową kierowcy. Co więcej, ubezpieczyciele mogą dokonać ponownej kalkulacji składki OC, co oznacza dla kierowcy konieczność dopłaty.

Jakie czynniki wpływające na cenę polisy OC?

Oprócz historii zdarzeń drogowych, na cenę OC wpływają także:

  • wiek i doświadczenie kierowcy – młodsi kierowcy lub osoby z krótkim stażem za kierownicą zazwyczaj płacą wyższe składki.
  • typ pojazdu – niektóre marki i modele są uznawane za podatniejsze na uszkodzenia i droższe w naprawie, co wpływa na wyższą cenę OC.
  • zniżki za bezszkodową jazdę – za każdy rok bez kolizji kierowca może otrzymać zniżkę, która obniża cenę OC. Niestety, każde zdarzenie resetuje ją, co powoduje podwyższenie kosztu polisy.

A w jaki sposób unikać wysokich kosztów?

Należy pamiętać o tym, że kupno dodatkowego ubezpieczenia ochrony zniżek może być rozwiązaniem, które pozwoli zachować nabyte zniżki nawet po stłuczce. To rozwiązanie zazwyczaj działa po pierwszej kolizji i jest oferowane przez wielu ubezpieczycieli. Warto również porównywać oferty różnych firm, tak żeby znaleźć najkorzystniejsze ubezpieczenie, zwłaszcza po zdarzeniu drogowym.

Długoterminowe konsekwencje kolizji

Warto również pamiętać, że skutki finansowe kolizji nie kończą się na jednym wzroście składki. W praktyce jest tak, że firmy ubezpieczeniowe analizują dane z ostatnich kilku lat, co oznacza, że każda stłuczka może wpływać na cenę OC przez długi czas. Jak się okazuje, w Polsce ubezpieczyciele mogą uwzględniać zdarzenia nawet sprzed nawet 5 lat, a niektórzy z nich sprawdzają historię aż do 7. lat wstecz. Dlatego każdy kierowca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że nawet jedna chwila nieuwagi na drodze może odbić się echem w portfelu przez kilka kolejnych lat.

Napisz komentarz

Pola (*) są wymagane