Nasza misja to zapewnienie kompleksowej ochrony ubezpieczeniowej dla klientów prywatnych i biznesowych, niezależnie od ich indywidualnych potrzeb i wymagań. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, szerokiemu portfolio produktów oraz profesjonalnemu podejściu, jesteśmy gotowi sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów.

Ubezpieczenie od powodzi

„Przezorny zawsze ubezpieczony” – mówi popularne przysłowie. Jest z tym sporo prawdy, szczególnie w świetle ostatnich wydarzeń. Zaskakująca i gwałtowna powódź zniszczyła wiele domów, budynków użyteczności publicznej czy punktów usługowych. Nie można zabezpieczyć się przed kataklizmem, ale dzięki odpowiedniej polisie można zminimalizować jego skutki. Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie od powodzi.

Ubezpieczenie znacznie zwiększa finansowe bezpieczeństwo. Dzięki niemu, gdy nasz majątek ucierpi w wyniku żywiołu, takiego jak powódź, nie będziemy musieli martwić się o to, skąd wziąć pieniądze na remont domu czy kupno wyposażenia.

Odpowiednio wybrana polisa pozwoli więc spać znacznie spokojniej. Gdy wydarzy się coś niespodziewanego, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie.

Jak wybrać odpowiednią polisę?

W wyniku zmian klimatu i często nieodpowiedniego zarządzania obszarami, które mogłyby zabezpieczyć tereny mieszkalne przed zalaniem, tragiczne w skutkach powodzie zdarzają się coraz częściej. Dlatego, gdy mieszkamy w pobliżu rzeki, która mogłaby wylać, to wykupienie ubezpieczenia od powodzi to obowiązek.

Na co zwrócić uwagę, wybierając polisę?

  • Zakres ochrony – standardowe ubezpieczenie nieruchomości często nie uwzględnia ryzyka powodzi, dlatego warto sprawdzić, czy wybrana przez nas polisa chroni przed skutkami również tego kataklizmu. Istotne jest także to, czy chroniony jest tylko budynek, czy również jego wyposażenie. Warto mieć na uwadze, że im większy zakres ochrony, tym wyższa składka.
  • Suma ubezpieczenia – to maksymalna kwota, do której chroni polisa. Dlatego warto wybrać taką sumę, która rzeczywiście odpowiada wartości nieruchomości. Dzięki temu wypłacone odszkodowanie starczy na pokrycie szkód.
  • Okres karencji – przy tego typu polisach zazwyczaj obowiązuje 30-dniowy okres karencji, czyli dopiero po upływie takiego czasu od podpisania umowy ubezpieczenie zaczyna działać. Dlatego trzeba zadbać o to wcześniej, a nie dopiero wtedy, gdy pojawia się ryzyko wystąpienia negatywnych zdarzeń, np. gdy media zaczynają informować o rychłym wystąpieniu ulewnych deszczów.
  • Przydatne dodatki – gdy dotknie nas powódź, ważne jest, aby mieć bezpieczne miejsce, w którym można się zatrzymać. Nie zawsze mamy możliwość przenocowania u rodziny, a naprędce organizowane miejsca noclegowe (np. w szkołach) często nie są komfortowe. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy polisa zawiera zwrot kosztów zakwaterowania tymczasowego. Oprócz tego, polisa powinna także uwzględniać ubezpieczenie kosztów ususzania i sprzątania po powodzi.

Jak zgłosić szkody powodziowe?

Niezwłoczne zgłoszenie szkody pozwoli przyspieszyć wypłatę odszkodowania. Dlatego zaraz po tym, jak zabezpieczymy resztę majątku przed zniszczeniem (o ile to oczywiście możliwe), trzeba udokumentować powstałe szkody. Najlepiej wykonać ich szczegółowe zdjęcia, które potem będą dowodem przy ubieganiu się o odszkodowanie. Następnie należy zgłosić szkodę do ubezpieczyciela (najszybciej jest to zrobić telefonicznie lub online) i załączyć dokumentację fotograficzną.

Jeżeli od razu zaczynamy remont, to należy zachować wszystkie rachunki i faktury za materiały budowlane czy usługi naprawcze, o których zwrot będziemy mogli się starać.

Następny etap to oględziny rzeczoznawcy, podczas których będziemy musieli na żywo przedstawić straty. Na tej podstawie rzeczoznawca je wyceni, a ubezpieczyciel zaproponuje kwotę odszkodowania.

Napisz komentarz

Pola (*) są wymagane