Długa nieobecność lokatorów w mieszkaniu lub domku letniskowym sprzyja niszczeniu nieruchomości. W takim wypadku wyższe jest też ryzyko włamania lub rozprzestrzeniania się nie wykrytej na czas szkody. Realnym wsparciem w tego typu kłopotach może być dobrze skonstruowane ubezpieczenie majątkowe. Czy nieruchomość, która stoi dłuższy czas bez lokatorów, uznawana jest za pustostan? Sprawdźmy.
Nieruchomość niezamieszkana a pustostan
W majątkowych polisach dotyczących mieszkań czy domów bez mieszkańców nie chodzi o pustostany. Uznaje się w nich, że lokatorzy okresowo nie zajmują danej nieruchomości, ale robią to na tyle regularnie, by był on pod nadzorem. W warunkach ochrony musi być dokładnie określone, ile dni w roku dom lub inne lokum mieszkalne może być pozostawione bez opieki. Co ważne, jeśli okres ten jest przekroczony, uznaje się je za pustostan, który podlega innym warunkom i stawkom ubezpieczenia. W praktyce oznacza to, że polisa nieruchomości niezamieszkałej przestaje gwarantować ochronę naszego majątku
Jakie rodzaje nieruchomości towarzystwa ubezpieczeń uznać mogą za niezamieszkane? Polisa może objąć wszelką trwałą zabudowę, taką jak mieszkanie, dom, domek letniskowy czy altana. Co ciekawe do tego typu nieruchomości zaliczyć można też garaż oraz piwnicę.
ABC warunków ubezpieczenia nieruchomości niezamieszkałej
Każde towarzystwo ubezpieczeniowe wyznacza własne limity dotyczące nieruchomości niezamieszkałej. Standardowo powinno się ją zajmować nie krócej niż trzy miesiące w roku. Jeśli dom czy altana stoją puste dłużej, uznaje się je za pustostan. Im krócej w danej zabudowie przebywają lokatorzy, tym większe ryzyko związane z powstawaniem różnego rodzaju szkód. Dom lub mieszkanie, które zajmuje ktoś choćby od czasu do czasu, dużo łatwiej też utrzymać w dobrym stanie technicznym.
Taryfy ubezpieczeniowe zawierające wysokość składki różnią się od siebie w zależności od tego, ile dni w roku zajmowany jest dom. Może być na przykład pusty przez 30, 60 czy 90 dni w roku pod rząd. Im częściej w nieruchomości będą znajdować się lokatorzy, tym za polisę zapłacimy mniej.
Ogólne warunki ubezpieczenia mogą też nakładać na właściciela nieruchomości szereg obowiązków. Bez dopełnienia ich w razie szkody towarzystwo ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Co to za warunki? Może być to konieczność zakręcania kanalizacji na sezon zimowy lub dbania o regularny nadzór nieruchomości.