Nasza misja to zapewnienie kompleksowej ochrony ubezpieczeniowej dla klientów prywatnych i biznesowych, niezależnie od ich indywidualnych potrzeb i wymagań. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, szerokiemu portfolio produktów oraz profesjonalnemu podejściu, jesteśmy gotowi sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów.

Ubezpieczenie domu bez odbioru technicznego

  • In Europa |
  • Ubezpieczenie domu bez odbioru technicznego
Ubezpieczenie domu bez odbioru technicznego

Czy można ubezpieczyć dom, który nie przeszedł jeszcze odbioru technicznego? Oczywiście jest to możliwe, należy tylko wybrać właściwy zakres ochrony i określić parametry domu, a wykupiona polisa mieszkaniowa dotyczyć będzie nieruchomości w budowie.

Ubezpieczenie domu bez odbioru technicznego wygląda nieco inaczej, jeśli dom buduje deweloper, niż gdy budujemy go samodzielnie. Na czym polega różnica i o czym należy pamiętać, aby w razie potrzeby otrzymać odszkodowanie?

Jeśli kupujemy dom od firmy deweloperskiej, zazwyczaj na początkowym etapie inwestycji kwestie ubezpieczenia nieruchomości nie leżą po naszej stronie aż do momentu przekazania przez dewelopera kluczy. Deweloper ma obowiązek ubezpieczania domu w budowie aż do oficjalnego oddania go do użytku i przekazania nowemu właścicielowi. Wtedy można już wykupić polisę mieszkaniową. Jeśli jednak zakup nieruchomości finansowany jest kredytem hipotecznym, bank może żądać wcześniejszego zawarcia umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym.

Z kolei w sytuacji, gdy sami podejmujemy się budowy domu, możemy wykupić polisę ubezpieczeniową dla tzw. domu w budowie. Umowę ubezpieczenia zawiera się na co najmniej 12 miesięcy, a jeśli prace budowlane trwają dłużej, można ją przedłużyć aż do momentu oficjalnego zakończenia budowy, czyli uzyskania pozwolenia na zamieszkanie lokalu. Ubezpieczenie domu w budowie można wykupić już od pierwszego etapu budowy, wówczas polisa ma uproszczoną formę i ogranicza się do ochrony murów i elementów stałych od zdarzeń losowych, takich jak powódź, pożar, zalanie, uderzenie pioruna, śnieg, grad, porywisty wiatr, upadek samolotu czy uderzenie pojazdu mechanicznego. Ochrona ubezpieczeniowa może także obejmować dewastację, wandalizm oraz graffiti. Polisę dla domu w budowie można poszerzyć o mienie ruchome i kradzież z włamaniem wraz z kolejnymi etapami budowy, takimi jak zadaszenie, wstawienie stolarki okiennej i drzwiowej, czyli doprowadzenie to tzw. stanu surowego zamkniętego. Ochroną objęte będą również materiały budowlane i narzędzia.

Wykupując polisę ubezpieczeniową, przede wszystkim trzeba zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU), gdzie znajdziemy limity i wyłączenia odpowiedzialności. Odszkodowanie zostanie wypłacone, jeśli do zdarzenia dojdzie bez naszej winy, a zdarzenie objęte jest wykupionym zakresem ochrony. Istnieje jednak szereg wyłączeń ochrony ubezpieczeniowej. Odszkodowanie nie zostanie wypłacone, jeśli zdarzenie spowodowane będzie m.in. błędami ekipy budowlanej, nieprawidłowościami w projekcie budowlanym, rażącym niedbalstwem ubezpieczonego, działaniami podejmowanymi niezgodnie z prawem budowlanym, przenikaniem wód gruntowych, osuwaniem się ziemi spowodowanym prowadzeniem robót ziemnych, uderzeniem pojazdu pracującego na budowie.

Wraz z zakończeniem budowy domu i uzyskaniem odbioru technicznego, ubezpieczenie domu w budowie należy zmienić na ubezpieczenie domu zamieszkanego. Aby dokonać tej zmiany, wystarczy skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym, w którym wykupiona została polisa.

Napisz komentarz

Pola (*) są wymagane