Klimat. Świat patrzy na Europę

Zapraszamy na seminarium Klimat: Świat patrzy na Europę – kolejne ze spotkań w ramach Seminaria In.Europa: Klimat, Praworządność, Gospodarka, Przyszłość.

Czwartek, 9.12.2021
godz. 18:00

Transmisja na żywo na Facebooku In.Europa

Prelegentki/Prelegenci:

  • Róża Thun – posłanka do Parlamentu Europejskiego,
  • Stéphane Crouzat – francuski Ambasador Klimatu,
  • dr Andriy Korniychuk – kierownik Programu Europa i Sprawy Międzynarodowe w Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie,
  • Anna Radwan – prezeska Instytutu InEuropa.

Konferencja w Glasgow nie przekreśliła nadziei na ratowanie klimatu. Jednak na UE nadal spoczywa zadanie udowodnienia światu, że zieloną transformację można zrobić przy solidnym wzroście gospodarczym, a zatem bez buntu wyborców – polecamy najnowszą analizę In.Europa Tomasza Bieleckiego „Klimat: Świat patrzy na Europę”.

Najtrudniejszym zadaniem Unii w sprawach klimatu pozostaje wykazanie reszcie świata, że zielona transformacja jest do przeprowadzenia bez stłamszenia wzrostu gospodarczego, bez nowych nierówności społecznych i bez żądania rewolucyjnie szybkich bądź rewolucyjnie głębokich zmian w stylu życia Europejczyków.

Transformacje gospodarcze – jeśli idą w słusznym kierunku – w długiej perspektywie powinny polepszyć życie ogółowi, ale na krótszą metę nie wszyscy bywają wygrani. A zatem problemem również w walce o klimat jest łagodzenie kosztów zmiany w perspektywie kilku czy kilkunastu lat.


Seminaria i analizy In.Europa są realizowane we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie i Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Udostępnij