Katarzyna Szymielewicz | Kwadrans z Europą

Gościem Anny Radwan w Kwadransie z Europą będzie

Katarzyna Szymielewicz, prezeska Fundacji Panoptykon

Wyśledzić wirusa. Prywatność w czasach epidemii 

Między prawem do prywatności a bezpieczeństwem:
Czy instytucje europejskie mają pomysł na ochronę nas przed aplikacjami śledzącymi?

Spotkanie odbędzie się 21 maja 2020, godz. 16:00, LIVE

na naszej stronie https://www.facebook.com/InstytutEUROPA/

Zapraszamy do udziału i zadawania pytań Katarzynie Szymielewicz w trakcie spotkania.

Katarzyna Szymielewicz – prawniczka specjalizująca się problematyce praw człowieka i nowych technologii. Współzałożycielka i prezeska Fundacji Panoptykon. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UW oraz Development Studies w School of Oriental and African Studies. W przeszłości – prawniczka w międzynarodowej kancelarii Clifford Chance, członkini rad społecznych przy Ministrze ds. Cyfryzacji i zarządu sieci European Digital Rights, stypendystka międzynarodowej sieci przedsiębiorców społecznych Ashoka. Publikowała m.in. w the Guardian, Polityce, Gazecie Wyborczej i Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka wielu nagród, w tym nagrody Radia Tok.fm w 2013 r. W Radiu TOK FM prowadzi podcast Panoptykon 4.0.

Najnowsza analiza Tomasza Bieleckiego już u nas na stronie:

Europejski spór o aplikacje śledzące

Instytucje UE mogą teraz skutecznie bronić praw obywatelskich tylko na niektórych frontach. Najmocniejsze uprawnienia Bruksela ma w dziedzinach uregulowanych szczegółowymi przepisami, jak ogólnounijne RODO. Teraz mają duże znaczenie w koordynacji prac nad aplikacjami śledzącymi, które powinny pomóc Europie w bezpiecznym łagodzeniu obostrzeń w kontaktach społecznych. Instytucje UE zabiegają o zminimalizowanie ryzyka przejścia od śledzenia i kontrolowania epidemii do inwigilowanie obywateli – o tym przeczytacie już wkrótce w najnowszej analizie Tomasza Bieleckiego.

Kwadrans z Europą to spotkania on-line i analizy poświęcone bieżącym tematom europejskim, a szczególnie temu, jak Unia Europejska radzi sobie z kryzysem pandemii koronowirusa.

Projekt realizowany jest we współpracy z Komisją Europejską i z Fundacją Konrada Adenauera.

Udostępnij