Edwin Bendyk o nauce i ekologii

22 stycznia gościem V edycji Akademii In.Europa był Edwin Bendyk – dziennikarz, pisarz, publicysta, szef działu nauka w tygodniku Polityka, a także wykładowca akademicki. W swoich tekstach porusza on tematy cywilizacyjne, uwagę poświęca również modernizacji, ekologii oraz cyfrowej rewolucji. Prowadzi bloga „Antymatrix II. Z dziennika kogniwojażera” oraz zasiada w Radzie Fundacji Nowoczesna Polska i zarządzie fundacji im. Stefana Batorego.

Spotkanie rozpoczęliśmy od aktualnych wydarzeń, a więc forum ekonomicznego w Davos oraz  poruszanego tam tematu ekologii. Gość Akademii podzielił się z nami cennymi spostrzeżeniami o roli Grety Thunberg i zaangażowania młodzieży w strajki klimatyczne. Pan Bendyk zaznaczył jednocześnie, jak wiele w kwestii obciążenia ekonomicznego związanego z wprowadzaniem Zielonego Ładu pokazały protesty żółtych kamizelek we Francji w ubiegłym roku.

Pan Edwin Bendyk podzielił się również z nami opiniami na temat stanu nauki w Polsce. Podkreślił obecność kilku prężnie działających ośrodków akademickich, szanowanych również na arenie międzynarodowej, jednocześnie zaznaczając mały wpływ rozwoju nauki oraz talentów na gospodarkę kraju. Gość napawał nas optymizmem mówiąc o popularyzacji nauki w szerokim zakresie i na wielu polach.

Poruszyliśmy także temat społeczeństwa obywatelskiego i związków zawodowych. Wróciliśmy pamięcią do strajku nauczycieli i z przykrością odnotowaliśmy jego klęskę, która według naszego gościa dobitnie pokazała, że partia rządząca nie szuka konsultacji społecznych.

Na zakończenie spotkania Pan Bendyk odpowiedział na frapujące uczestników Akademii pytania dotyczące rozwoju patentów i nowych technologii w Polsce.

Spotkanie moderowała Katarzyna Leśniewska, uczestniczka V edycji Akademii In.Europa, która jest także autorką powyższej relacji.

Akademia In.Europa to inicjatywa edukacyjna Instytutu In.Europa, tygodnika POLITYKA, Fundacji Konrada Adenauera. Projekt finansowany w ramach projektu Erasmus+ Unii Europejskiej.

Akademia In.Europa jest objęta patronatem honorowym Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Udostępnij