Draginja Nadażdin – Prawa człowieka i prawa do wolności w Polsce i na świecie

Draginja Nadażdin, dyrektor Amnesty International w Polsce, była kolejnym gościem V edycji Akademii In.Europa. Środowe (04.12) seminarium było bardzo interesujące. Poruszyliśmy wiele tematów: o prawach człowieka, prawie do wolności i sytuacji imigrantów, o oddziaływaniu social media. Z pasją Pani Draginja mówiła też o ochronie klimatu.

Spotkanie moderowała Hanna Sokolska, uczestniczka V edycji Akademii In.Europa

Czwartego grudnia w ramach V edycji Akademii In.Europa odbyło się spotkanie z dyrektorką Amnesty International w Polsce Draginją Nadiadżin. Podczas rozmowy z uczestnikami i uczestniczkami Akademii poruszone zostały przede wszystkim tematy związane z ochroną praw człowieka w Polsce i wolnością słowa w internecie.

W 2018 r. Amnesty International, jak również sama dyrektorka, spotkało się
z atakiem w mediach społecznościowych ze strony środowisk związanym z partią rządzącą. Nasza gościni zwróciła uwagę na to, że nie była jedynym celem zbliżonych akcji od 2015 r. i że mowa nienawiści jest istotnym problem – zwłaszcza, że w polskim prawie nie istnieje możliwość złożenia ślepego pozwu przeciwko anonimowym kontom. Z perspektywy czasu żałuje jednak, że nie podjęła akcji prawnych w przypadku, gdy było wiadomo kto narusza dobre imię organizacji i jej samej. Zaznaczała jednak, że problem ten dotyka nie tylko osób publicznych, a także wspominała o raportach Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Amnesty International na temat mowy nienawiści wobec kobiet w cyberprzestrzeni. Około kilkanaście procent cyberprzemocy wobec kobiet pochodzi od osób bliskich, takich jak np. były czy obecny partner.

Z wielką pasją opowiadała też o aktywizacji młodych związanej z kryzysem klimatycznych, czyli o Młodzieżowym Strajku Klimatycznym, który jej zdaniem jest dowodem na to jak młodzież potrafi zmobilizować się by zawalczyć o istotne dla nich sprawy. Zachwalała również sam sposób organizacji MSK, w którym nie ma jednego lidera bądź liderki, istnieje też dbałość o to, żeby każdy miał równy dostęp do wystąpień w mediach. Nie wie jednak na ile ten ruch będzie w stanie przerodzić się w coś większego, dotyczącego innych zagrożeń prawno-człowieczych. Pochwalała również aktywność młodzieży w mediach społecznościowych, skupionej na zwiększeniu świadomości odnośnie naruszeń praw człowieka na świecie. Zapytana o politykę migracyjną Unii Europejskiej powiedziała, że wymaga ona całkowitej naprawy, zwróciła uwagę na zmniejszenie znaczenia Frontexu, który de facto nie ma zastosowania w  tym zakresie.

Na koniec spotkania opowiedziała o  głównych celach Amnesty International w Polsce na rok 2020, które skupiają się wokół trzech zagadnień: kampanii kryzysowych związanych z bieżącymi naruszeniami praw człowieka na świecie, kryzysu klimatycznego i wolności zgromadzeń.

Dziękujemy za świetne spotkanie!

Autorką recenzji jest Hanna Sokolska.

Akademia In.Europa to inicjatywa edukacyjna Instytutu In.Europa, tygodnika POLITYKA, Fundacji Konrada Adenauera. Projekt finansowany w ramach projektu Erasmus+ Unii Europejskiej.

Akademia In.Europa jest objęta patronatem honorowym Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Udostępnij