Parlement Młodych RP 2019

Instytut In.Europa był współorganizatorem Parlamentu Młodych Rzeczypospolitej Polskiej, który odbył się w sobotę 23.11.2019 w Auli Głównej SGH w Warszawie.

„Cieszy mnie temat, który wybrali młodzi parlamentarzyści – problematyka europejska. W tym temacie zawarli i brexit, kwestie praworządności i problemy uchodźców. Zainteresował mnie postulat mówiący o tym, żeby szef Rady Europejskiej był wybierany w wyborach powszechnych, myślę, że będzie to gorący temat do dyskusji”

– powiedziała Anna Radwan, prezes Instytutu In.Europa.

Chcemy działać ponad podziałami dla dobra ojczyzny – powiedział, otwierając obrady Parlamentu Młodych (PMRP) w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie Hubert Taładaj, koordynator PMRP.

Tematem przewodnim tegorocznych obrad, na które przyjechali młodzi ludzie z całej Polski, jest „Rola młodzieży w zjednoczonej Europie”. Przewidziano dyskusje na temat: „integracji europejskiej i jej dalszej perspektywy w świetle Brexitu”, „Zrównoważonej zielonej Europy”, „Ochrony praworządności” i „Wysokiej jakości uczenia się”.

„Chcemy dyskutować o Polsce, chcemy dyskutować o świecie współczesnym, o wyzwaniach i problemach, o tym, co nas interesuje i nas otacza w przestrzeni publicznej. To co nas młodych najbardziej interesuje, to są wydarzenia dzisiejsze: integracja europejska, praworządność, klimat, edukacja i na te tematy będziemy dzisiaj dyskutować”

– powiedział Hubert Taładaj, koordynator PMRP.

Taładaj mówił też o „budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i poziomie prowadzenia dyskursu społecznego”. Zwrócił się do dorosłych, decydentów i przedstawicieli politycznych elit: „jeszcze nie jest za późno, by żyć ze sobą w zgodzie i przyjaznej kooperacji mimo zaawansowanych podziałów i naturalnych sporów”. Powiedział, że sposób prowadzenia dyskusji politycznych sprawia, że obecnie parlament „cieszy się niskim zaufaniem wśród młodych ludzi” i dlatego często nie angażują się w życie polityczne kraju, „nie biorą udziału w wyborach”. Zadeklarował, że Parlament Młodych będzie stał na straży szacunku, przyzwoitości i merytoryczności dyskusji. „Celem Parlamentu Młodych jest debata ponad politycznymi i społecznymi podziałami dla dobra ojczyzny” – powiedział.

„Parlament Młodych to świetna inicjatywa, pokazuje zaangażowanie młodych ludzi, przygotowuje ich do tego, by w przyszłości zajmować się polityką i kwestiami społecznymi. To jest grono przyszłych liderów i liderek politycznych”

– powiedziała zaproszona na obrady Małgorzata Tracz, przewodnicząca partii „Zieloni”.

Dodała, że cieszy ją, że coraz więcej młodych ludzi działa w różnego rodzaju ruchach społecznych, wspiera działanie związane z ochroną środowiska i klimatu, jak Strajk Klimatyczny, wielu działa w organizacjach samorządowych na rzecz miast, gmin, w których mieszkają. „

Źródło: PAP

Udostępnij