Senator Marcin Bosacki – Polska w Unii i na świecie – co nas czeka?

W środę 20. listopada 2019 odbyło się świetne spotkanie Akademii In.Europa z Senatorem RP Marcinem Bosackim o Europie, polityce krajowej i zagranicznej oraz kondycji polskiej dyplomacji.
Moderatorka Joanna Hac-Mroczka (uczestniczka Akademii) zadawała naszemu gościowi ciekawe pytania, m.in. o: ostatnie expose Premiera Morawieckiego, wyrok TSUE – czy to bat na rządzących i ich reformy, czy tylko pogrożenie palcem. Czy Unia i jej instytucje mogą dziś coś więcej niż tylko wyrażać zaniepokojenie i apelować o poprawę sytuacji?
Mówiliśmy także o demontażu MSZ i „wyniesieniu” stamtąd polityki europejskiej oraz co za tym idzie.

Dziękujemy za inspirującego spotkanie.

Senator Marcin Bosacki – dla wielu znany z działalności na polu polityki międzynarodowej i dyplomacji. W roku 2010 objął funkcję rzecznika prasowego w MSZ-cie, co nie dziwi, bo wcześniej od lat 90-tych piął się po szczeblach kariery jako dziennikarz specjalizujący się w tematyce zagranicznej – swego czasu korespondent Gazety Wyborczej w Stanach Zjednoczonych. 

W 2013 roku powołano go na stanowisko ambasadora Polski w Kanadzie, gdzie brał udział w negocjacjach m.in. umowy o wolnym handlu między oboma krajami. Misję dyplomatyczną zakończył w połowie 2016 roku. 

W jesiennych wyborach parlamentarnych został wybrany z list Komitetu Wyborczego Koalicji Obywatelskiej z Poznania. 

Zapytany: 
Czego pragnie dla Europy odpowiada, że chce, żeby Europa była partnerem Stanów Zjednoczonych, a nie ich podwładnym. 

Senator odpowiadał na pytania kursantów Akademii z zakresu polityki zagranicznej zarówno bieżącej, prowadzonej przez rząd Mateusza Morawieckiego, jak i tego, w jaki sposób polityka ta powinna być prowadzona w przyszłości. Pan Bosacki zwrócił uwagę na to, że poprzez drastyczne zmiany, które dokonały się w ostatnich latach w strukturze MSZ polska dyplomacja jest w stanie głębokiej komy. Widoczna jest utrata zaufania ze strony partnerów strategicznych takich jak NATO czy Unia. Jednak Senator dał tez receptę na odbudowanie polskiej pozycji na arenie międzynarodowej. Jego zdaniem najważniejszy jest powrót do dialogu – zarówno w regionie jak i w ramach trójkąta weimarskiego. Zdaniem Senatora musimy stać się znowu „częścią rozwiązania, a nie problemu”. Ponadto zapytany o nową propozycję rządu dot. wydzielenia pionu europejskiego z MSZ podkreśla, że pomysł ten może spotkać się z trudnościami w realizacji. Jego zdaniem całość polityki zagranicznej powinna zamykać się w ramach działań Ministra Spraw Zagranicznych, bo na tym szczeblu odbywają się spotkania, w czasie których mowa jest o sprawach europejskich, ale także pozaeuropejskich. Dodatkowy departament, który nie ma jeszcze swojej struktury, może wprowadzić chaos w negocjowaniu spraw dla Polski ważnych. Doświadczenie Senatora Bosackiego pozwala mu przypuszczać, że polityka zagraniczna obecnego rządu może  doprowadzić do przyznania Polsce mniej korzystnego budżetu unijnego niż w latach poprzednich. Podobnie ma się rzecz z kwestią negocjacji spraw ważnych dla Polski w ramach unijnych dyrektyw lub ocen ich wypełniania. 

Autorką sprawozdania jest Joanna Hac-Mroczka

Akademia In.Europa to inicjatywa edukacyjna Instytutu In.Europa, tygodnika POLITYKA, Fundacji Konrada Adenauera. Projekt finansowany w ramach projektu Erasmus+ Unii Europejskiej.

Akademia In.Europa jest objęta patronatem honorowym Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Udostępnij