dr Marek Prawda – Trendy i wyzwania Unii Europejskiej

W dniu 06.11.2019 odbyło się pierwsze spotkanie w ramach V edycji Akademii In.Europa, realizowanej przy współpracy z tygodnikiem”Polityka” oraz z Fundacją Konrada Adenauera. Wczorajszym gościem był dr Marek Prawda. Polski socjolog, od ponad 20 lat związany z dyplomacją. W przeszłości pełnił funkcje Ambasadora w Niemczech oraz w Szwecji. Obecnie jest Dyrektorem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Moderatorem dyskusji była Katarzyna Sokołowska – uczestniczka Akademii In.Europa.

Młodzi ludzie w czasie spotkania mieli okazję zadać pytania zarówno odnośnie dyplomacji i jak obecnych kwestii politycznych na świecie, a szczególności na starym kontynencie. Najbardziej interesującymi tematami były kwestie Brexitu oraz procesu rozszerzania Unii Europejskiej o państwa Bałkan Zachodnich. Pan Marek Prawda w czasie spotkania poruszył również takie kwestie jak wartości Unii Europejskiej czy funkcjonowanie wspólnego rynku. Z racji obecnych zmian składu Komisji Europejskiej innym ważnym tematem był sposób, w jaki została wybrana Ursula von der Leyen na Przewodniczącą tego ciała Europejskiego. Pozostając w temacie o przyszłości Unii Europejskiej dyskusja również poruszyła tematykę obecnie proponowanego składu nowych Komisarzy oraz ich portfolio. Wraz z gościem poruszyliśmy kwestię daty rozpoczęcia prac nowego składu Komisji Europejskiej. Innym tematem równie ciekawym,  z tak doświadczonym gościem, była kwestia dyplomacji. Uczestnicy mieli okazję poznania kuluarów pełnienia funkcji Ambasadora na placówce w Europie, jak i porównanie tego do bycia Ambasadorem RP przy Unii Europejskiej.

Ta dyskusja dała zdecydowanie dużo przemyśleń uczestnikom projektu, jak i jednocześnie była dobrym startem do kolejnych spotkań. Rozmowa odnośnie sposobu funkcjonowania Unii Europejskiej z perspektywy praktycznej pozwoliła młodym ludziom na poznanie struktur tej instytucji od strony praktycznej.

Dziękujemy Panu Markowi Prawdzie, który zgodził się zaakceptować zaproszenie na spotkanie i z dużą precyzją oraz cierpliwością odpowiadał na pytania młodych ludzi.

Autorką relacji jest Katarzyna Sokołowska, która moderowała spotkanie.

Udostępnij