Dobrze już było, teraz będzie trudniej

Jan Szyszko z Instytutu In.Europa był jednym z gości konferencji z okazji 15. lecia Polski w Unii Europejskiej zorganizowanej przez Europe-Direct w Gdańsku.

Dziękujemy za zaproszenie i zachęcamy lektury relacji z debaty:

7 czerwca 2019 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego odbyła się debata pn. „15 lat Polski w Unii Europejskiej”. Organizatorami wydarzenia byli: Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Gdańsk, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku oraz Samorząd Województwa Pomorskiego. Celem debaty było podsumowanie 15 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej, omówienie wyzwań, przed którymi stoją teraz kraje członkowskie, jak np. Brexit, a także próba umiejscowienia Polski w strukturze wspólnoty w jej obecnym kształcie. Debata podzielona była na 4 panele dyskusyjne, które skupiały się na poszczególnych aspektach członkostwa Polski w UE.

Fot. EuropeDirect-Gdańsk

Debata rozpoczęła się panelem politycznym, którego uczestnikami byli: Filip Skawiński – analityk polityczny z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Jolanta Szymańska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz Jan Szyszko z Instytutu in.europe. Prowadzący zaczął dyskusję od pytania dot. opinii na temat ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego. Wszyscy goście panelu jednogłośnie stwierdzili, że na uznanie zasługuje frekwencja, jaką osiągnęli Polacy. Dodatkowo Jolanta Szymańska zwróciła uwagę na sposób prowadzenia kampanii wyborczej w Polsce. Mianowicie działania kandydatów do Europarlamentu bardziej przypominały kampanie lokalne, ponieważ skupione były na polityce wewnętrznej kraju. Poruszono też kwestie trwających rozmów na temat Brexitu. Według Filipa Skawińskiego ważną kwestią jest sama geneza Brexitu i sposobu, w jaki działacze antyeuropejscy przedstawiali członkostwo Wielkiej Brytanii w UE. Używali argumentu, że będą w stanie odejść ze wspólnoty z układem idealnym – czyli pozostawiającym im korzyści np. płynące ze wspólnego rynku, z uniknięciem negatywnych jego elementów. Podsumowując 15-letnie członkostwo Polski w UE zaproszeni goście przywoływali takie sukcesy jak: powstanie Partnerstwa Wschodniego, a także sformalizowanie akcesji Chorwacji w czasie pełnienia przez Polskę prezydencji w Radzie UE. Zwrócili też uwagę na zmianę, jaka nastąpiła w polskiej polityce europejskiej po zmianie rządu w 2015 r., dodatkowo przywołując konflikty pomiędzy partią rządzącą a opozycją,  jak np. głos przeciwko przedłużeniu mandatu Donalda Tuska na stanowisku Przewodniczącego Rady Europejskiej. 

Źródło i więcej czytaj tutaj.

Dziękujemy Jarosławowi Sikorskiemu, kierownikowi Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Gdańsk za zaproszenie i inicjatywę!

http://www.europedirect-gdansk.morena.org.pl/podsumowanie-debaty-15-polski-w-ue/?fbclid=IwAR1O-DQE4X7esBQGQuGqjuTe9McFcbvc4ae3WLpGWnjfDLaWtCnkHZ4d9Ww