Unia musi poruszać się pomiędzy tym co jest pożądane, a tym co możliwe

Dr Filip Skawiński, analityk polityczny Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej był gościem Akademii in.europa. 

Punktem wyjścia do dyskusji było orędzie francuskiego prezydenta E. Macrona na tamat polityki europejskiej. Sporo miejsca poświęciliśmy brexitowi, stanowi negocjacji, przyczynom i skutkom wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. „Brexit pokazał, że łatwo zdobywać popularność mówiąc, że Unia jest wszystkiemu winna” – zaznaczył Filip Skawiński.

Zwrócił uwagę, że teraz istotne jest co wydarzy się po brexicie: „Jest mnóstwo obszarów, usług, które na nowo muszą być uregulowane. Codziennie 1300 ciężarówek przekracza brytyjską granicę z towarami do Polski. Jeśli Wielka Brytania wystąpi z unii celnej, każda z tych ciężarówek, będzie wymagała kontroli”.

Unia musi stale poruszać się pomiędzy tym co jest pożądane, a tym co możliwe – podkreślił Filip Skawiński.

Na zakończenie nasz gość opowiedział o swojej karierze i zachęcił do aplikowania na staże i projekty edukacyjne organizowane przez instytucje europejskie.

Spotkanie moderował Piotr Drygas z akademii in.europa. 

Drugą część spotkania akademii in.europa poprowadził Łukasz Lipiński. Warsztat rozpoczęliśmy rozgrzewką na temat bieżącej polityki krajowej. Następnie uczestnicy akademii wskazali obszary, które w ich mniemaniu mają największy sens i te, które powinny się zreformować.


Akademia in.europa to inicjatywa edukacyjna Instytutu in.europa, tygodnika POLITYKA, Fundacji Konrada Adenauera.

Projekt finansowany w ramach projektu Erasmus+ Unii Europejskiej.