Jerzy Baczyński – Przyszłość jest w waszych rękach

Jerzy Baczyński, Redaktor Naczelny tygodnika POLITYKA był gościem ostatniego spotkania trzeciej edycji Akademii in.europa. Rozmawialiśmy o wyzwaniach stojących przed Polską, Europą i światem w 2019 roku.

W obliczu niedawnej tragedii rozmowa z naszym gościem nie mogła nie rozpocząć się od wspomnienia zamordowanego prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Zapytany o możliwy wpływ tego wydarzenia na politykę w rozpoczynającym się roku, redaktor Baczyński podzielił się z uczestnikami Akademii prognozą, że Prawo i Sprawiedliwość, wstrzymując się od komentarzy w tej sprawie i nawołując do uspokojenia nastrojów, może wykorzystać to zdarzenie do kreowania pozytywnego wizerunku partii pokojowej, koncyliacyjnej i europejskiej. Niemniej wszystko pokażą dopiero najbliższe dni.

W związku z obserwowanym ostatnio brexitowym zamieszaniem w brytyjskim parlamencie dyskutowano także o możliwym rozwoju wypadków w procesie rozwodowym Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Jerzy Baczyński potraktował to zagadnienie jako przyczynek do dyskusji o przyszłości demokracji. Porównując referendalną decyzję Brytyjczyków o opuszczeniu wspólnoty z nierozważnymi, radykalnymi reformami wprowadzanymi przez Jaira Bolsonaro w Brazylii, podzielił się z nami pesymistycznymi przemyśleniami na temat świata, w którym polityka będzie prowadzona pod dyktando kapryśnego suwerena.

Jako że najważniejszym politycznym wydarzeniem w Polsce będą wybory parlamentarne, zapytaliśmy także redaktora Baczyńskiego o wyborcze i powyborcze perspektywy. Nasz gość przyznał, że opozycja może zwyciężyć wyłącznie w formule „koalicji konstytucyjnej”, jednoczącej się wokół wartości demokratycznych. Oddanie steru rządów byłoby jednak bardzo niebezpieczne dla PiS-u. Ponadto heterogenicznej opozycji nawet w przypadku zwycięstwa będzie trudno się porozumieć. W związku z powyższym PiS może spożytkować tę sytuację, „podbierając” posłów i wykorzystując przychylność prezydenta Dudy. Innymi słowy wybory parlamentarne z pewnością nie będą końcem gry.

Uczestnicy Akademii pytali również redaktora Baczyńskiego o nowe formacje na scenie politycznej i powrót Donalda Tuska. Nasz gość podzielił się refleksją na temat nowo powstałej partii rapera Popka, która może mieć szanse na odegranie podobnej roli, co w ostatnich wyborach ruch Kukiza. Z kolei względem projektu Roberta Biedronia niepokoi go zaangażowanie weń biznesmenów i PR-owców dawniej związanych z PiS-em. Odnośnie do powrotu szefa Rady Europejskiej do polskiej polityki nasz gość wyraził przekonanie, że niewątpliwie jest to w tej chwili jedyny polityk, który mógłby przeprowadzić Polskę i opozycję przez nadchodzący powyborczy kryzys.

W obliczu tych wyzwań redaktor Baczyński dobitnie powtórzył nagłówek noworocznego wydania POLITYKI: „Rok 2019 będzie najważniejszym rokiem 30-lecia.”

Autorem relacji jest uczestnik Akademii in.europa Kamil Laskowski, który moderował spotkanie.

Jerzy Baczyński, Anna Radwan, Łukasz Lipiński podziękowali uczestnikom akademii za aktywność.

„Jesteście elitą tego narodu. Te dyplomy to potwierdzają – powiedział redaktor Jerzy Baczyński wręczając dyplomy – Przyszłość jest w waszych rękach”.

Akademia in.europa to edukacyjna inicjatywa Instytutu In.Europa, tygodnika POLITYKA, Fundacji Konrada Adenauera i Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Projekt finansowany w ramach projektu Erasmus+ Unii Europejskiej.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie AKademia_Logo_new.png

Udostępnij