Sebastian Płóciennik – Polska-Niemcy: wspólne wyzwania i interesy

Koniec ery Angeli Merkel mógł wydawać się czymś odległym, czy wręcz nierealnym. Jednak w przyszłym miesiącu stanie się faktem- obecna kanclerz Niemiec nie będzie już przewodniczącą CDU, a w dłuższej perspektywie odejdzie również od steru Republiki Federalnej Niemiec.

Fluktuacjom na niemieckiej scenie politycznej poświęcone było środowe spotkanie uczestników Akademii in.europa z prof. Sebastianem Płóciennikiem, ekspertem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W pierwszej części spotkania nasz gość omówił pokrótce troje najważniejszych kandydatów do stanowiska kierowniczego w CDU- Annegret Kramp-Karrenbauer, Jensa Spahna oraz Friedricha Merza. Warto zauważyć, iż wobec wyboru pierwszej kandydatki partię rządzącą czeka kontynuacja polityki obecnej kanclerz, natomiast wybór Spahna lub Merza najprawdopodobniej skutkował będzie skrętem na prawo, w stronę starej, konserwatywnej chadecji. Nie pozostaje to bez znaczenia również dla Polski. Jak zwrócił uwagę nasz ekspert, Merz jest „transatlantystą starej daty”, politykiem zorientowanym na współpracę z USA, podczas gdy Kramp-Karrenbauer pochodzi z Kraju Saary, z zachodu Niemiec, skąd „Polski prawie nie widać”. Czy więc paradoksalnie zerwanie z kontynuacją polityki Merkel miałoby okazać się lepsze dla Rzeczpospolitej?

W trakcie rozmowy poruszony został również temat największych wygranych i przegranych obecnej sytuacji wewnętrznej Niemiec. Prof. Płóciennik wskazał na trudną sytuację SPD, partnera CDU w Wielkiej Koalicji, oraz na nieoczywisty sukces Partii Zielonych, która również „ukradła” wyborców partii rządzącej. Głównym beneficjentem słabości CDU jest jednak prawicowe AfD, które ma obecnie swoich przedstawicieli we wszystkich parlamentach lokalnych oraz w Bundestagu.

Asumptem do rozmowy o obecnej sytuacji strefy euro stała się dyskusja na temat tak prominentnej postaci niemieckiej i europejskiej polityki, jaką jest Wolfgang Schäuble, były minister finansów RFN, określany przez niektóre niemieckie media, jako „najlepszy kanclerz, którego nie mieliśmy”. Prof. Płóciennik podzielił się z uczestnikami spotkania swoją opinią na temat wspólnego budżetu strefy euro, europejskiego zabezpieczenia emerytur czy innych projektów znajdujących się obecnie na unijnej agendzie.

Spotkanie zakończyło się rozmową na temat przyszłości politycznej Angeli Merkel. Czy znajdzie się dla niej jeszcze miejsce w krajowej polityce, czy skupi się raczej na polityce unijnej? Pokażą to nadchodzące miesiące.

Autorem relacji jest uczestnik Akademii in.europa Maciej Giers, który moderował spotkanie.

Akademia in.europa to edukacyjna inicjatywa Instytutu In.Europa, tygodnika POLITYKA, Fundacji Konrada Adenauera i Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Projekt finansowany w ramach projektu Erasmus+ Unii Europejskiej.

Udostępnij