W Sopocie o nowych ideach i wyzwaniach

EFNI Europejskie Forum Nowych Idei

Partnerem merytorycznym EFNI jest  instytut in.europa.

We wtorkowej debacie ambasadorów udział wzięli: Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Pierre Lévy, ambasador Republiki Francji w Polsce, Ole Egberg Mikkelsen, ambasador Danii W Polsce, Olav Myklebust, ambasador Królestwa Norwegii w Polsce, Rolf Nikel, ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce, Juha Ottman, ambasador Finlandii w Polsce i Jason Rheinberg, zastępca szefa misji w Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie.

Debatę prowadziła szefowa instytutu in.europa Anna Radwan.

Zanim pojawi się pełna relacja z EFNI, w telegraficznym skrócie prezentujemy wybrane wypowiedzi ambasadorów:

Marek Prawda (Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce)

„Wydawało nam się, że eksportujemy wartości, ale zdarzało się importować chaos. Mówiliśmy zawsze, że każdy kryzys nas wzmacnia. Trudno nam to jednak powiedzieć o Brexicie.

Od 10 lat Unia funkcjonowała w trybie zarządzania kryzysami — goniła od pożaru do pożaru. Przez to nie miała czasu, by pokazać, co dobrego faktycznie zrobiła — mamy prawie kompletną unię bankową, energetyczną, mnóstwo narzędzi zapobiegania kryzysom finansowym. Unia legitymizuje się tym, że jest blisko człowieka, i potrafi rozwiązywać sprawy dla niego ważne. Kryzysy to zasłoniły i stworzyły przestrzeń dla eurosceptycznych miłośników prostych rozwiązań”.

Ole Egberg Mikkelsen (Dania)

„Dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebna jest nam Unia jako siła stabilizująca w niepewnym świecie, będąca liderem na polu finansowym, promująca energię odnawialną, ochronę danych, odpowiednie zarządzanie skutkami kryzysu migracyjnego”.

Olav Myklebust (Norwegia)

„Choć nie należymy do Unii Europejskiej, to jesteśmy z nią ściśle związani wspólnymi celami. Chcemy Europy bezpiecznej, wolnej, wyznającej wartości wynikające z praw człowieka, silnej ekonomicznie, demokratycznej, szanującej zasadę prawa.

Musimy działać razem, by wspólnie podołać globalnym wyzwaniom. Dzisiejszy światowy krajobraz polityczny wymaga tego o wiele bardziej, niż jeszcze kilkanaście lat temu”.

Rolf Nikel (Niemcy)

„Europa zawsze była w kryzysie. To właśnie kryzys pchał ją do przodu. Europa nigdy nie była idyllą; od zawsze musieliśmy walczyć o wartości, które sobą reprezentujemy. Dziś ta walka jest jeszcze bardziej istotna, choć historycznie nie jest niczym wyjątkowym.

Europejskie wartości są symbolem nadziei dla reszty świata. Nasz system społeczno-ekonomiczny jest tak dobrze skonstruowany, że przyciąga miliony ludzi ryzykujących swoje życie, by przybić do naszych brzegów. Coraz więcej państw chce do nas dołączyć. Dowodzi to tylko, że historia Europa jest opowieścią o sukcesie.

Juha Ottman (Finlandia)

Ambasador Finlandii podkreślił rolę Unii Europejskiej jako organu zapewniającego bezpieczeństwo na wielu płaszczyznach życia społecznego i wyraził swoje poparcie dla ścisłej współpracy z ONZ.

Jason Rheinberg (UK)

„Chociaż mamy prawo się z nim nie zgadzać, to musimy uszanować głos demokratyczny obywateli Zjednoczonego Królestwa. Kwestia Brexitu nie zawiera się w pytaniu „czy do niego dojdzie”, lecz „jak do niego dojdzie”. Nie rozpaczajmy więc nad utratą starego porządku, lecz skupmy wszystkie swoje siły na zbudowaniu czegoś nowego i silnego”.

Pierre Lévy (Francja)

„Każde państwo członkowskie Unii Europejskiej jest o wiele bardziej silne gospodarczo, społecznie i politycznie jako część wspólnoty. Pojedynczo znaczymy o wiele mniej w obliczu m.in. Stanów Zjednoczonych i Chin”.

Opracowanie:  Tatiana Barkovskiy, instytut in.europa

Foto: Rainka/EFNI

Pełna relacja z debaty Aleksandra Kluczka, Euractiv.pl