Ryszard Schnepf – globalne wyzwania a polska polityka zagraniczna

17 maja 2018 na spotkaniu Akademii In.Europa gościł Ryszard Schnepf – dyplomata, historyk, iberysta i urzędnik państwowy; były ambasador m.in. w Stanach Zjednoczonych i Hiszpanii. Spotkanie poświęcone było relacjom transatlantyckim i związanymi z nimi globalnym wyzwaniom, oraz obecnej polityce zagranicznej Polski.

Pan Ambasador podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat obecnych dynamicznych relacj na świecie. Jego zdaniem niewątpliwie żyjemy w epoce zmiany, a Stany Zjednoczone nie są już skłonne odgrywać roli globalnego strażnika wartości tak jak to czyniły do tej pory.

Gość skomentował rosnącą rolę Chin, które prezentują nowy model rozwoju oraz ostatnie decyzje amerykańskiej administracji związane z przeniesieniem ambasady USA w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy. Dodatkowo zwrócił uwagę na wycofane się z umowy nuklearnej z Iranem, co ma swoje negatywne implikacje dla relacji z Unią Europejską.

Ambasador Schnepf odniósł się również do prowadzonej obecnie polskiej polityki zagranicznej wskazując na rosnący brak zaufania do Polski partnerów europejskich oraz negatywne konsekwencje m.in. wprowadzenia ustawy o IPN dla stosunków z Izraelem i USA.

Spotkanie było niezwykle ciekawą analizą bieżących wydarzeń na arenie międzynarodowej, a wnikliwy komentarz pana ambasadora rzucił światło na wiele zagadnień współczesnej dyplomacji.

Autorką relacji jest Marta Wnuk – uczestniczka Akademii In.Europa, która pracuje w EURACTIV.pl

Akademia In.Europa to edukacyjna inicjatywa Instytutu In.Europa, tygodnika POLITYKA, Fundacji Konrada Adenauera i Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.