Piotr Świtalski – Fake newsy a rzetelne tłumaczenie unijnych realiów

 

12 kwietnia 2018 roku odbyło się drugie spotkanie drugiej edycji Akademii In.Europa. Jego głównym gościem był Piotr Świtalski, Szef Wydziału Prasy i Mediów w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Warszawie.

Podczas spotkania z uczestnikami Akademii, Pan Świtalski opowiadał między innymi o pracy w instytucjach unijnych, nadrzędnych celach Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie i przede wszystkich kompetencjach Wydziału Prasy i Mediów w tejże instytucji.

Wydział Prasy i Mediów – zaznaczał podczas spotkania Świtalski – ma za zadanie rozwiewać nieprawdziwe informacje na temat Unii Europejskiej, jak na przykład to, że Polska rzekomo wkłada więcej pieniędzy do Unijnego budżetu niż z niego otrzymuje.

Celem Wydziału jest również nazywanie i tłumaczenie polskim mediom oraz społeczeństwu bieżących działań Komisji Europejskiej zarówno na arenie państwowej jak i międzynarodowej. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce jest swego rodzaju łącznikiem pomiędzy tym, co dzieje się w Warszawie a co w Brukselki, oraz obserwuje jaki wpływ mają na siebie obustronne działania – tłumaczył Świtalski.

Na sam koniec warto zaznaczyć, że Przedstawicielstwo KE w Polsce jest w trakcie tworzenia materiałów edukacyjnych, które będą tłumaczyć funkcjonowanie artykułu 7. Już wkrótce będzie można zobaczyć efekt ich pracy!

Autorem relacji jest Jerzy Gut, uczestnik Akademii In.Europa.

Akademia In.Europa to edukacyjna inicjatywa Instytutu In.Europa, tygodnika POLITYKA, Fundacji Konrada Adenauera i Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

fot. Simona Supino