Róża Thun – Europa i co z tego wynika

11 stycznia odbyło się  spotkanie Akademii In Europa, której gościem była eurodeputowana Platfromy Obywatelskiej Róża Thun.

W trakcie spotkania z uczestnikami Akademii wspomniała, że swoją działalność społeczno – polityczną rozpoczęła już pod koniec lat 70. w Krakowie działając w Studenckim Komitecie Solidarności.

Za największe osiągnięcie tej kadencji europosłanka  uważa zniesienie roamingu oraz trwające ponad 1,5 roku prace nad geoblokowaniem. Jak podkreśliła na spotkaniu w redakcji „Polityki” jest wiele obszarów tj. klimat, środowisko, euro czy armia europejska nad którymi eurodeputowani z Polski mogliby pracować wspólnie, jednakże brakuje wspólnej woli i chęci, aby móc razem działać.

Róża Thun podkreśliła, że w tej kadencji Parlamentu Europejskiego bardzo dużo udało się zrobić na rzecz rynku cyfrowego, a zwłaszcza prywatności w sieci, ujednolicenia norm na rynku i harmonizacji prawa konsumenckiego.

Europosłanka Platformy stwierdziła, że nie widzi drogi do kompromisu ws. wszczęcia procedury artykułu 7 TUE na Polskę.

Europarlamentarzyści z innych państw twierdzą, że rząd, który łamie prawo nie powinien mieć wpływu na tworzenie prawa unijnego i że groźba sankcji w postaci odebrania głosu w Radzie jest słuszna – powiedziała Thun.

 

Róża Thun – polska działaczka organizacji pozarządowych, publicystka; wieloletnia prezes zarządu Polskiej Fundacji im.Roberta Schumana, była dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, posłanka do Parlamentu Europejskiego VII i VIII kadencji.

 

Autorem relacji jest Artur Jaskulski, uczestnik Akademii In.Europa.

Foto: Wojciech Grzędziński/In.Europa

 

 

Udostępnij