Dr Krzysztof Liedel o bezpieczeństwie

23 listopada odbyło się spotkanie Akademii In.Europa i tygodnika POLITYKA. Gościem specjalnym spotkania był dr Krzysztof Liedel, ekspert ds. terroryzmu, dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem w Collegium Civitas. Spotkanie poprowadził jeden z uczestników Akademii, Artura Jaskulskiego.

Dr Liedel stwierdził, że temat stworzenia armii europejskiej nie jest nowym tematem i przewija się już w Europie od kilkunastu lat. Jest to niewątpliwie palący problem i pewien katalizator wobec polityki Trumpa i USA ws. NATO – podkreślił.

Dzisiaj konflikty zbrojne wyglądają zupełnie inaczej. Nie są to już tylko naloty, pociski i używanie tradycyjnych metod uzbrojenia, a co raz to częściej cyberataki i konflikty hybrydowe – podkreślił dr Liedel. Konflikty hybrydowe łącza działania o różnym charakterze, ale nie wykluczają też tradycyjnych metod. Istotny wpływ mają przede wszystkim informacje, manipulowanie nimi i wykorzystywanie ich w celach propagandowych – dodał.

Dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem odniósł się w trakcie spotkania z uczestnikami akademii do zmian kadrowych w polskiej armii. – Brak ciągłości działania i dowodzenia niewątpliwie mają negatywny wpływ na stan armii. Polska armia nie wymagała tak rewolucyjnych zmian w aspekcie kadrowym. Odeszli bardzo dobrzy oficerowie, którzy m.in. wprowadzali Polskę do NATO.

– W walce z terroryzmem nie powinny być ograniczane prawa i swobody obywatelskie. To my powinniśmy sami o tym decydować czy na to się zgadzamy. Służby mają dzisiaj odpowiednie metody, aby nasze prawa nie były ograniczane – powiedział dr Liedel podczas spotkania w redakcji „Polityki”. – Służby na terenie Unii Europejskiej  mają narzędzia formalno-prawne oraz organizacyjno-rozpoznawcze, aby walczyć z terrorystami. Problemem są jednak zorganizowane struktury terrorystyczne, które szkolą i co raz bardziej się radykalizują. – podkreślił Liedel.

 

Krzysztof Liedel uznał za słuszne, aby edukować już młodzież zwłaszcza w obszarze cyberbezpieczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem programów szkoleniowych w obszarze zdolności defensywnych i ofensywnych. – Należy przewartościować te kwestie, musimy odpowiadać dzisiejszym wyzwaniom, być profesjonalni. Dzięki edukacji będziemy wiedzieli, że jeśli dane zachowanie odbiega od normy czy jest niepokojące powinniśmy reagować.

Na koniec spotkania dyrektor CBnT podkreślił, że trzeba zadbać o długofalowe partnerstwo i współpracę pomiędzy sektorem publicznym i prywatnym w walce z cyberterroryzmem. – Socjotechnika, propaganda, manipulacja – to wszystko z czym terroryści dzisiaj sobie świetnie radzą. Wiedzą, że z tradycyjnymi atakami jesteśmy w sobie poradzić, dlatego kontaktują się ze sobą i przekazują instruktaże w Internecie. W związku z tym ważne jest to, abyśmy mieli odpowiednie narzędzia do walki z tym. – zaznaczył dr Liedel.

Autorem relacji jest uczestnik Akademii In.Europa Artur Jaskulski.

fot: Simona Supino

Udostępnij