List do Ministra Krzysztofa Szczerskiego ws. praworządności w kraju

Warszawa, 20 lipca 2017 roku

 

Pan Minister
Krzysztof Szczerski
Kancelaria Prezydenta RP

Szanowny Panie Ministrze, Krzysztofie,

dzisiaj Sejm RP przegłosował ustawę o Sądzie Najwyższym. Prawo i Sprawiedliwość dopięło swego. Wierzę, że jesteś świadomy fatalnych konsekwencji, które dla polskiej demokracji niesie ta ustawa. Wierzę, że wiesz, że jest to krok wstecz na europejskiej drodze. Krok, z którego być może nie będzie odwrotu.

Można i trzeba reformować wymiar sprawiedliwości – nie można go jednak poddawać dyktatowi jednej partii politycznej, nawet najbliższej. Nigdy zresztą tak nie było w historii Polski po 1989 r. Warto pamiętać, że obecny SN to ludzie powołani w różnych okresach po 1989 r., także przez ś.p. Lecha Kaczyńskiego. To samo dotyczy sędziów sądów powszechnych.

Uchwalonych ustaw nie da się ocenić pozytywnie. W sposób aż nadto wyraźny służą wyłącznie interesowi obecnej większości sejmowej. Nikt nie odmawia większości sejmowej parwa do rządzenia
i uchwalania nawet najbardziej absurdalnych praw. Ale nie sposób milczeć, gdy większość sejmowa narusza podstawy ładu konstytucyjnego i najbardziej naturalne zasady prawa narodów.

Proszę Cię o przekazanie Panu Prezydentowi apelu o zawetowanie trzech przyjętych ostatnio ustaw burzących konstytucyjny ustrój Rzeczypospolitej. Pan Prezydent Andrzej Duda jako doktor prawa, absolwent Wydziału Prawa UJ, na pewno zdaje sobie sprawę z konsekwencji jakie niesie utrata trójpodziału władzy.

Warto by miał przed oczyma słowa Akwinaty: „ Tyran nie zważa na dobro podwładnych, ale jedynie na własną korzyść. Prawo tyrańskie, skoro nie jest zgodne z rozumem (i ze słusznością), nie jest, właściwie mówiąc, prawem, ale burzeniem prawa.”

Z poważaniem,

Anna Radwan
Prezes In.Europa
Instytut Europa / in.europa
www.facebook.com/instytuteuropa