Index Mocy Państw 2017

25 maja 2017 roku odbyła się prezentacja Indeksu Mocy Państw (www.index.ineuropa.pl)  In.Europa.

Index Mocy Państw zaprezentowali autorzy: Piotr Arak i Grzegorz Lewicki.

W spotkaniu udział wzięli: Bronisław Komorowski, Prezydent RP w latach 2010-2015, Marek Prawda, Dyrektor Komisji, Paweł Świeboda, z-ca Dyrektora Europejskiego Centrum Polityki Strategicznej (EPSC) Komisji Europejskiej, Witold Orłowski, ekonomista, główny doradca ekonomiczny w PwC Polska, Anna Radwan, Prezes In.Europa.

 

Index Mocy Państw In.Europa mierzy potencjał 168 państw (od 1989 roku) pod względem obronności, gospodarki, dyplomacji i kultury. Pozwala w prosty sposób sprawdzić na ile dany kraj liczy się na arenie międzynarodowej.

 

Bronisław Komorowski, który uczestniczył w prezentacji zaznaczył, że wierzy w to, że marzenia o wspólnocie europejskiej można pogodzić także z myśleniem o własnym narodzie w kategoriach wielkości. „Tylko jest pytanie gdzie tę wielkość widzimy, w jaki sposób chcemy ją budować. Ja wierzę, że tym źródłem może być otwartość polskiej kultury i polityki. To może być także nastawienie na uczestnictwo w integracji” – mówił.  „Myślmy w kategoriach tego, co służy tej wielkości, a co jej szkodzi” – dodał Komorowski.”

 

“Stworzyliśmy indeks mocy państw, by pokazać jak zmieniała się Polska na arenie międzynarodowej po 1989 r. oraz jaka może być siła Unii Europejskiej”. – Anna Radwan, prezes In.Europa “Poza politycznymi deklaracjami, potrzebna jest merytoryczna dyskusja o przyszłości Polski w Unii Europejskiej. Index daje konkretne wskazówki dotyczące polityki bezpieczeństwa, dyplomacji, obronności i kultury w zmieniającym się świecie”.

 

Rzeczpospolita: „Polska ma 1,82 pkt, jeśli chodzi o siłę dyplomacji. To wynika m.in. z tego, że (tymczasowo) Donald Tusk jest szefem ważnej organizacji międzynarodowej. Kraje z najwyższym wynikiem to Francja, Rosja i USA, za nimi jest Wielka Brytania. – Do 2016 r. Polska była na dobrym 17. miejscu, jeśli chodzi o siłę dyplomacji. Sprawa Tuska i brak poparcia w wyborach na szefa RE mocno podważyły nasze umiejętności dyplomatyczne i przyczyniły się do utraty zaufania i przewidywalności w dziedzinie polityki europejskiej – komentuje te wyniki Anna Radwan“. Więcej 

 

Dziennik.pl: „Z raportu Araka i Lewickiego, wynika, że ze względu na łączny potencjał państw, Unia Europejska mogłaby być największą potęgą na świecie. „Gdyby UE stała się bardziej zjednoczonym bytem, np. federacją z jednym rządem, to siła takiego układu hipotetycznie byłaby wyższa niż USA. Łączna moc Unii wynosiłaby 18,16 pkt – przy 16,22 pkt USA i 12,49 pkt Chin” – czytamy w opracowaniu. Integracja militarna państw UW sprawiłaby zaś, że Unia byłaby „poważną siłą” militarną świata”. Więcej

 

Raport „Index Mocy Państw” In.Europa powstał we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce i Instytutem Bronisława Komorowskiego.

Komisja Europejska objęła patronat nad konferencją prezentującą Index.

 

Fot. Wojciech Grzedzinski

 

 

 

 

 

 

Udostępnij